Z lotu ptaka (From a bird’s eye view)

Z wielu hobby, które pielęgnowałem w różnych chwilach mego życia oprócz matematyki i muzyki, które uprawiałem zawodowo, od dziecka fascynowało mnie lotnictwo, które z powodów zdrowotnych nie mogłem uprawiać wtedy gdy tego pragnąłęm. Dopiero po wielu latach przypadek sprawił, że mogłem spełnić swoje marzenia.

Dzięki uprzejmości mojego młodszego kolegi pilota kpt Andrzeja Kyseli (http://www.blog-lotniczy.pl) udało mi zrealizować moje wieloletnie marzenia o lataniu.
Od czerwca do września 2011 roku wykonaliśmy wspólnie 10 lotów dwu, trzy a nawet czterogodzinnych. Z prawego fotela mogłem podziwiać i fotografować (Nikkon D60 – obiektyw 300 mm) piękną Małopolskę, Śląsk i Podkarpacie. Loty wykonywane były Cessną 152 II SP-KWW. w kolejnym roku oprócz lotów Cesną 152 udało mi sie załapać również na loty większym samolotem AN-2 w tzw. „zrzutach na lisa” – pastylek przeciwko wściekliźnie lisów. Loty były kilkugodzinne a obszar operacyjny to niemal cała Małopolska. Oczywiście byla okazja pilotować przez dłuższy czas oba te typy samolotów, co było dla mnie niezapomnianym wrażeniem. Antka prowadziłem samodzielnie od Suchej Beskidzkiej do granicy czeskiej i musiałem jeszcze nawrócić nim. Obok znana wszystkim  Babia Góra bacznie obserwowała mój lot a wyglądała zupełnie inaczej z wysokości ok 500 metrów niż na widokówkach. W kolejnych dwóch latach udało mi się jeszcze uczestniczyć w lotach na tzw. „lisa” zrzucając z powietrza pastylki przeciw
wściekliżnie zwierząt leśnych. Loty odbywały się na pokładzie AN-2 – słynnego i bardzo bezpiecznego dwupłatowca. Udało się nawet sterowć nim w okolicy Suchej Beskidzkiej – Babiej Góry. 

Zdjecia lotnicze skatalogowane są według fotografowanych miejsc.

Wieliczka

Wszystkie zdjęcia można powiększyć klikajac w nie myszką. Odnajdź znajome Ci miejsca.

Pierwsze starty rozpoczynaliśmy na lotnisku Pobiednik Mały przy drodze z Nowej Huty do Niepołomic. Oczywiście swoje kroki skierowaliśmy prosto do Wieliczki. Widzimy kolejno: widok miasta od strony południowej, Rynek Górny, kociół parafialny im. Św. Klemensa wraz z Zamkiem Kazimierzowskim, klasztor Ojców Franciszkanów – Reformatów z widoczną na pierwszym planie kopią Porciunculi z Asyżu, hotel „Turówka” i Osiedle Wincentego Pola.

Kolejne obrazy Wieliczki to: Osiedle Lekarka II, zabytkowy modrzewiowy kościół Sw Sebastiana z 1596 r,  okolice szybu Daniłowicza, centrum masta,  Różowa Kamienica i budowa działającego juz dziś Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego i Kształcenia  wraz z Kuźnią Wiedzy, obiektami sportowymi i sala widowiskową.

 

Ostatnia galeria Wieliczki z lotu ptaka przedstawia:  Pałac Przychockich z fontanną przy Rynku Górnym – dawny budynek Liceum Ekonomicznego, obecnie siedziba  Starostwa Powiatowego.

Okolice Wieliczki

Wieliczka leży na Podgórzu Wielickim, które rozgranicza uskok tektoniczny i stąd po stronie północnej mamy  dolinę Wisły  a od południa rozpościerają się wzgórza tego uskoku  zabudowane liczymi domostwami okolicznych wiosek. Galerię rozpoczynają rózne ujęcia kościóła w Łazanach. w tym ościele modlił się  1683 roku król Jan III Sobieski powracający po zwycięstwie pod Wiedniem.

Inne wioski to kolejno Mietniów i Biskupice z kościołem i Domem Starców.

Na koniec rzut oka na Chorągwicę, gdzie znajduje się wieża TV wysoka na 395m oraz na Przebieczany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *