Z lotu ptaka (From a bird’s eye view)

Z wielu hobby, które pielęgnowałem w różnych chwilach mego życia oprócz matematyki i muzyki, które uprawiałem zawodowo, od dziecka fascynowało mnie lotnictwo, które z powodów zdrowotnych nie mogłem uprawiać wtedy gdy tego pragnąłem. Dopiero po wielu latach przypadek sprawił, że mogłem spełnić swoje marzenia.

Dzięki uprzejmości mojego młodszego kolegi pilota kpt Andrzeja Kyseli (http://www.blog-lotniczy.pl) udało mi zrealizować moje wieloletnie marzenia o lataniu.
Od czerwca do września 2011 roku wykonaliśmy wspólnie 10 lotów dwu, trzy a nawet czterogodzinnych. Z prawego fotela mogłem podziwiać i fotografować (Nikkon D60 – obiektyw 300 mm) piękną Małopolskę, Śląsk i Podkarpacie. Loty wykonywane były Cessną 152 II SP-KWW. w kolejnym roku oprócz lotów Cesną 152 udało mi się załapać również na loty większym samolotem AN-2 w tzw. „zrzutach na lisa” – pastylek przeciwko wściekliźnie lisów. Loty były kilkugodzinne a obszar operacyjny to niemal cała Małopolska. Oczywiście byla okazja pilotować przez dłuższy czas oba te typy samolotów, co było dla mnie niezapomnianym wrażeniem. Antka prowadziłem samodzielnie od Suchej Beskidzkiej do granicy czeskiej i musiałem jeszcze nawrócić nim. Obok znana wszystkim  Babia Góra bacznie obserwowała mój lot a wyglądała zupełnie inaczej z wysokości ok 500 metrów niż na widokówkach.
 

Zdjęcia lotnicze skatalogowane są według fotografowanych miejsc.

Wieliczka

Wszystkie zdjęcia można powiększyć klikając w nie myszką. Odnajdź znajome Ci miejsca.

Pierwsze starty rozpoczynaliśmy na lotnisku Pobiednik Mały przy drodze z Nowej Huty do Niepołomic. Oczywiście swoje kroki skierowaliśmy prosto do Wieliczki. Widzimy kolejno: widok miasta od strony południowej, Rynek Górny, kościół parafialny im. Św. Klemensa wraz z Zamkiem Kazimierzowskim, klasztor Ojców Franciszkanów – Reformatów z widoczną na pierwszym planie kopią Porciunculi z Asyżu, hotel „Turówka” i Osiedle Wincentego Pola.

Kolejne obrazy Wieliczki to: Osiedle Lekarka II, zabytkowy modrzewiowy kościół Św. Sebastiana z 1596 r,  okolice szybu Daniłowicza, centrum miasta,  Różowa Kamienica i budowa działającego już dziś Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego i Kształcenia  wraz z Kuźnią Wiedzy, obiektami sportowymi i sala widowiskową.

 

Ostatnia galeria Wieliczki z lotu ptaka przedstawia:  Pałac Przychockich z fontanną przy Rynku Górnym – dawny budynek Liceum Ekonomicznego, w którym pracowałem od 1972 r. do 2007 r. –  obecnie siedziba  Starostwa Powiatowego.

Okolice Wieliczki

Wieliczka leży na Podgórzu Wielickim, które rozgranicza uskok tektoniczny i stąd po stronie północnej mamy  dolinę Wisły  a od południa rozpościerają się wzgórza tego uskoku  zabudowane licznymi domostwami okolicznych wiosek. Galerię rozpoczynają różne ujęcia kościoła w Łazanach. W tym kościele modlił się  1683 roku król Jan III Sobieski powracający po zwycięstwie pod Wiedniem.

Inne wioski to kolejno Mietniów i Biskupice z kościołem i Domem Starców.

Na koniec rzut oka na Chorągwicę, gdzie znajduje się wieża TV  wysokości ok 395 m oraz na Przebieczany